ez + az

2021.07.29. Különleges látvány az égen! Nem is egy, egyből kettő!

Forrás: Sky at night magazine
Fordítótta: Szatmári Nóra

Két Galilei-hold árnyéka lesz látható a Jupiteren 2021. július 29-én. Ilyen árnyékvetést gyakran láthatunk, két holdét egyszerre, egy időben megfigyelni viszont különleges történés. Hát telepedjünk ki a szabad ég alá és csak nézelődjünk. Lesz mit!

Pete Lawrence fotója

Ezen az estén és éjjelen a legbelső Io és a legkülső Callisto árnyéka vetül egy időben az óriásbolygóra. Mivel a jelenségeket a látóhatárhoz közel figyelhetjük meg, ajánlott egy jó délkeleti horizontú észlelőhelyet keresni. A Jupiter 19:20 UT körül kel (az ország keleti részén hamarabb), ekkor a Callisto árnyéka már a bolygó felhőin kivehető. A kis fekete ­pöttyöt az egyenlítőtől délre, a nyugati perem közelében kell keresni. A két árnyékvető hold a bolygótól keletre látszik ekkor. 20:05 UT-kor megjelenik az Io árnyéka a Jupiter keleti peremén, miközben a Callistóé már egészen nyugatra húzódott. Az Io árnyéka nagyobb és kontrasztosabb.

forrás: skyatnightmagazine.com

Az Io árnyéka gyorsan halad, és fél órával később, 20:37-kor a korongja is a bolygó elé ér. Ekkor a Callisto árnyéka már nagyon a bolygókorong szélén lesz látható, kb. 2 perccel később hagyja el azt. Maga a hold még ekkor is 5 ívmásodpercre lesz a Jupiter keleti peremétől, hiszen csak 21:10 UT-kor kerül elé. Ekkor már két árnyékot nem, viszont innentől két hold korongját láthatjuk a Jupiter előtt. Ebben az időben már 15° magasan lesz a bolygó a horizont felett. Akik tovább figyelik a bolygót, láthatják, amint az Io árnyéka 22:24-kor elhagyja a bolygót, maga a hold 22:55-kor vonul le. A lassabban mozgó Callisto korongja csak hajnalban, 1:31 UT-kor hagyja el a Jupitert.

Horoszkóp, Név- és Tarot elemzések Nórával.
Időpont foglalás: +36 70 3116125
Online és személyesen is!

Ugyanekkor más érdekesség miatt is érdemes sátrat verni a szabadban és az eget kémlelni. Július 28-án és még július 29-én is nyomon követhető a Delta-Aquaridák meteorraj.

A Delta Aquaridákról az első feljegyzés 1870-ből ered. G. L. Tupman a Földközi-tenger vidékéről észlelt 1870 július 27. és augusztus 6. között 65 meteort az Aquariusból. A raj aktivitási időszakában a Capricornus-Aquarius területen sok radiáns működik, így Aquarida-Capricornida-komplexumnak is hívják.

Szatmári Nóra vagyok, asztrológus, mentális segítő, szakközgazdász, nemzetközi kapcsolatok szakreferens, bestseller könyves író, alkotó, a biborcsillag.hu blog alapítója és írója. De… ezek csak címkék, és javarészt nekem fontosak. Sokkal lényegesebbnek tartom azt, amiben hiszek: minden tapasztalatodat és tudásodat képes vagy felhasználni önmagad fejlesztésére és életed szebbé tételére. Ezt a szemléletet adom tovább, hatékony módszerekkel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .