ez + az

10 spirituális tévhit: 10 banánhéj, amin 10-ből 8 spiri elcsúszik

Blogra vetette: Szatmári Nóra

Csak nézz körbe a világban… Ha és amennyiben racionálisan tekintesz magadra, a világra, a társadalomra, akkor látni fogod vagy már látod (is!), hogy a spirituális életben legalább annyi – ha nem több – útvesztő van, mint bárhol máshol.

Babahoroszkóp | Cégnév elemzés | Auratisztítás, elengedés

Írtam már erről a témáról, s ismét előveszem. Ennek oka egy a Huffington post-on olvasott cikk, gyorsan hangot adok neki magyarul – a saját gondolataimmal megtoldva. Ennek a gondolatmentnek legfőképpen és elsősorban azok fognak ellentmondani, akik csoportokba foglalhatók a lenti tizes lista szerint.

5 dolog, ami jelzi, közöd nincs a spiritualitáshoz!

A spiritualitás egy összefoglaló fogalom. Olyan világnézeti formák közös elnevezése, amik leginkább a szellemi, természetfeletti erők, illetve a lélek értelmezésén, magyarázatán alapulnak.

A spiritualitás több vallás (hitrendszer) közös alapelve, de ez nem azonos magával a vallásgyakorlással.

A templomba járás, az Istenben (Istenben, Buddhában, Allahban, bármilyen istenségben, vezetőben, angyalokban stb.) való hit nem jelenti közvetlen módon a spiritualitást. A spirituális ember vallja, hogy élete nem kizárólag önmagáért való – azaz öncélú –, hanem egy magasabb szintű rendet, célt és/vagy értelmet szolgál. A spirituális ember különféle tetteit, döntéseit ezen elv mentén igyekszik megvalósítani. A spirituális ember sem nem különc, sem nem tökéletes, de az biztos, hogy érti az ok és okozat törvényét, valamint nem bort iszik és vizet prédikál.

❣️ Vesta üzenete + születési házhelyzet elemzés 2 órában❣️

A spirituális úton járó emberek egy konkrét hányadának meggyőződése, hogy már mindent tud. Nos, aki spiriként úgy véli, ő mindent tud, nos… ő tud a legkevesebbet, ő a legszűkebblátókörű.

Roppant sok a fogalmi tévedés ezen a területen, és ezt bizony sokan ki is használják valamilyen haszon megszerzése érdekében.

Spiri?Nem spiri?

Fontos! Mindenkinek érdemes és ajánlott ismernie a következő működési elvet, ami életünk bármely területére igaz – így a spirituális útra is:

Dunning–Kruger-hatás az a jelenség, amikor minél kevesebbet tud valaki egy adott dologról / témáról, annál inkább hajlamos túlbecsülni a saját tudását, ismereteit. A jelenséget a Cornell Egyetem két kutatója, Justin Kruger és David Dunning mutatta ki, és az eredményeiket 1999-ben publikálták a Journal of Personality and Social Psychology folyóiratban. Kruger és Dunning véleményr szerint sok különféle tanulmány sugallja azt, hogy különféle területeken, az olvasott szöveg megértésétől a gépjárművek használatán át a sakkozásig, az amatőrök jóval magabiztosabbak a szakértőknél. Azt feltételezték, hogy egy tipikus jártasság esetében a hozzá nem értők

  1. hajlamosak túlbecsülni a saját képzettségüket,
  2. nem képesek felismerni, ha más ért hozzá,
  3. nem képesek felismerni, hogy ők maguk mennyire nem értenek hozzá,
  4. ha fejlesztenek a saját szakértelmükön, képessé válnak annak felismerésére, hogy korábban nem értettek hozzá.

Erre a hipotézisre építve egy tesztsorozatot végeztek a Cornell hallgatóin, amiben a saját logikus érvelési képességüket, nyelvtani ismereteiket és a humor felismerésére való képességüket kellett értékelniük. Egy teszt kitöltése és az eredményük megismerése után azok, akik jó eredményeket értek el, jól becsülték meg, vagy alábecsülték, hogy a többi résztvevőhöz képest mennyire teljesítettek jól, azok viszont, akik rosszul teljesítettek, jelentősen túlbecsülték a saját képességeiket.

Dunning és Kruger 2000-ben Ignobel-díjat kaptak a munkásságukért.

A spirituális úton terjedő botorságok száma végtelen. Íme egy tízes lista, erre érdemes odafigyelni. Forrás: Huffington post | Kiegészítések: Saját kútfő 🙂

1. Instant spiritualitás: A III. évezredben, ami a sebességet, emellett több dolog párhuzamos végzését és az azonnali eredményeket értékeli leginkább, ott a spiritualitás hatalmas eséllyel instant spiritualitássá válik. Ez egy kollektív – és mindenképpen hibás! – elképzelés arról, hogy az emberi létből adódó szenvedésektől könnyen és gyorsan meg lehet szabadulni. Egy dologban biztosak lehetünk: a spirituális átalakulás soha nem megy gyorsan. Ez nemhogy hetek, hónapok alatt nem jön létre, hanem akár évtizedekre is szükség lesz. Nem! Egy könyvtől és egy 4 órás tanfolyamtól nem nyílik ki máris a harmadik szemed. Így nem lehet célba érni. Ez nem egy instant por, amit vízben elkutyulva, aztán elfogyasztva már 5 lépcsőfokkal feljebb jutsz. Ez egy ideológia, egy életmód, egy életforma. A valódi szellemi, testi, lelki változásokhoz sok idő kell.

2. Hamis spiritualitás: úgy viselkedni, beszélni, öltözködni, megnyilvánulni, ahogy egy spirituális embert elképzelünk. A spiritualitás külsőségeken alapuló színlelésének semmi köze a valódi spiritualitáshoz.

3. Félreértett motiváció: bár a szellemi növekedésre való vágy tiszta és – remélhetőleg – igaz, mégis keverednek hozzá olyan szükségletek, mint a szeretet, a valahova tartozás, a belső üresség kitöltése, valamint az az elképzelés, hogy egy spirituális ösvényt követve megszabadulunk a szenvedéseinktől, netán különlegesebbek, jobbak, kiválasztottak leszünk.

❣️Ezoterikus Kalendárium – Holdnaptár online!❣️
Youtube-on, csatornatagsággal már elérhető!

4. Azonosulás a spirituális élménnyel: amikor az egyén megél egy spirituális élményt, azzal azonosítani kívánja magát. Pedig a spirituális élmény arra való, hogy formáljon, felnyissa a szemünket, tisztánlátásra kényszerítsen. Ez nem keverhető össze azzal, hogy az élmény hatására az egyén máris megvilágosodottnak tartó és/vagy spirituális tanítóként működő embernek titulálja saját személyét. Pedig ez gyakoribb, mint gondolnánk…

5. A TÚLspiritualizált ego: akkor alakul ki, amikor egy igen erős egóval bíró egyén személyiségét a spirituális eszmék és fogalmak megtámogatják, így tovább erősítve az egoját. Az eredmény ilyenkor egy szuperegoval rendelkező személyiségszerkezet, s az egyén elvágja önnön magát minden új behatástól, segítségtől, építő visszajelzéstől. Megközelíthetetlenné válik, elzárva magát a spirituális növekedéstől – mindezt persze a spiritualitás nevében. Ők a „nagy mesterek”, ők a „térítők”.

Horoszkóp-, Tarot- és Névelemzés ajándékba:
Ajándékutalvánnyal bármikorra!

6. Önjelölt spirituális tanítók tömegei: rengeteg spirituális iskola működik, ezek ontják a magukat megvilágosodott mesternek gondoló embereket, akiknek a valós tudatszintje messze elmarad ettől (az elvárhatótól). Ez egy spirituális futószalag: gyere be, vedd el, fizesd ki, éld át és máris megvilágosodtál, mostantól te is képes vagy megvilágosítani másokat. A probléma nem a tanításokkal van, hanem azzal, hogy ezek a tanítók spirituális mesternek vélik és adják el magukat.

7. Spirituális gőg: Komoly választóvonal. Akkor következik be, amikor egy spiritualitást gyakorló, sok éves kemény munka eredményeként elérkezik a bölcsesség egy látványos szintjére, és ezt az eredményt a további tapasztalatoktól és tanulástól való elzárkózásra használja. A spirituális felsőbbrendűség érzése a spirituális úton terjedő betegségek legrosszabbika, s úgy nyilvánul meg, hogy az egyén jobbnak, bölcsebbnek tartja magát másoknál, mert ő spirituális. Ezt kimondja, vállalja nyíltan.

8. Csoportszellem, azaz ashram betegség: egy bármely célú spirituális közösség valamiféle normákat alakít ki a – szerintük – megfelelő gondolkodásról, beszédről, öltözködésről. Azok a személyek és közösségek, akiket átitatott a csoportszellem, elutasítják azokat az embereket, attitűdöket és helyzeteket, amik nem felelnek meg a csoport íratlan szabályainak.

9. Kiválasztottság érzés: annak a hite, hogy egy adott csoport spirituálisan fejlettebb, emelkedettebb, közelebb van az igazsághoz, istenhez, stb. – azaz jobb, mint a többi csoport. Jelentős eltérés van aközött, amikor valaki megtalálja a maga számára leginkább megfelelő utat, tanítót, közösséget, vagy megleli az egyetlen és kizárólagos, igaz utat.

10. A halálos vírus: „én már megérkeztem”. Ez már-már mentális gabalyodást jelez. Olyan súlyos, hogy végzetes lehet a spirituális fejlődésre nézve. Annak a hite, hogy az egyén már elérkezett a spirituális út végére. Amint ez a hit beeszi magát az elmébe, a fejlődés véget ér. Magas szintű ismeretekkel ruházza fel magát, pedig bőven lenne még mit látnia, átélnie, megértenie. Látom nap napot követve, hogy rengetegen várnak azonnal termő csodát. Sokan nem hajlandók fát ültetni, de már szednék a termést.

Záróakkordom:

Ha jó spiri vagy, akkor a tanulásod folyamata során felfedezed, hogy minél több ismeret birtokában vagy, annál kevesebbet tudsz…

Szerintem…

Szatmári Nóra +36 70 3116125

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.